Un medic rezident, de 32 de ani, de la Spitalul Floreasca a fost gasit mort in baie. 46 de medici si-au pierdut viata in timpul garzilor

publicat 2026-06-07 13:00:16 (Libertatea)
Un medic rezident a fost gasit mort, sambata dupa-amiaza, intr-o toaleta din cadrul Spitalului Clinic de Urgenta Floreasca din Bucuresti, relateaza Observator News. Update 12:50 Politisti de la Omoruri ancheteaza decesul medicului rezident de la Spitalul Floreasca, care intrase sambata dimineata in garda. Medicul de 32 de ani, care era in ultimul an de REZIDENTIAT, […] ...continuare.

Medic rezident gasit mort in toaleta Spitalului Floreasca! Prima ipoteza luata in calcul de anchetatori

publicat 2026-06-07 09:30:05 (Click)
Moartea unui medic rezident de la Spitalul Floreasca a socat lumea medicala si a ridicat numeroase semne de intrebare. Tanarul, aflat in anul 5 de REZIDENTIAT, a fost gasit fara viata in toaleta spitalului, dupa ce intrase in garda, iar primele informatii aparute in ancheta indica o posibila suprado ...continuare.

Unul din trei copii sufera de miopie, dar Romania nu are medici oftalmopediatri. Semnalul de alarma tras de Infosan

publicat 2026-05-20 14:15:24 (Libertatea)
Romania se confrunta cu un deficit critic de medici capabili sa trateze afectiunile oculare ale copiilor, in contextul in care sistemul national de sanatate nu dispune de programe de REZIDENTIAT pentru ramura de oftalmopediatrie. Semnalul de alarma este tras de Infosan, singurul spital privat de oftalmopediatrie din tara, intr-un moment in care afectiunile vizuale in […] ...continuare.

Adio, garzi neplatite! Rogobete schimba legea pentru a remunera munca rezidentilor

publicat 2026-04-09 16:45:24 (Jurnalul-National)
Ministrul Sanatatii, Alexandru Rogobete, anunta, joi, modificarea ordinului privind REZIDENTIATul. Medicii rezidenti vor fi inclusi in linia de garda si vor fi platiti pentru activitatea desfasurata in afara programului normal. ...continuare.

Rogobete schimba regula garzilor: rezidentii vor fi platiti pentru munca suplimentara

publicat 2026-04-09 15:30:25 (Mediafax)
Ministrul Sanatatii, Alexandru Rogobete, anunta, joi, modificarea ordinului privind REZIDENTIATul. Medicii rezidenti vor fi inclusi in linia de garda si vor fi platiti pentru activitatea desfasurata in afara programului normal. ...continuare.

Majoritatea tinerilor medici vor sa paraseasca sistemul sanitar romanesc

publicat 2026-04-07 16:45:40 (Jurnalul-National)
70% dintre medicii rezidenti iau in calcul plecarea din tara, in lipsa unor oportunitati profesionale clare, arata studiul national "Traseul in cariera al medicilor de sanatate publica si management din Romania de la REZIDENTIAT la angajare", facut public luni. ...continuare.

Ministrul Sanatatii propune un master profesional pentru absolventii de Medicina care nu intra la REZIDENTIAT

publicat 2026-03-28 13:15:42 (Mediafax)
Ministrul Sanatatii, Alexandru Rogobete, a prezentat ideea unui "master profesional" care sa le permita absolventilor de Medicina care nu intra la REZIDENTIAT sa lucreze in sistem. ...continuare.

Ministrul Sanatatii: jumatate din cei care intra ajung sa finalizeze examenul de REZIDENTIAT

publicat 2026-03-28 12:45:34 (Mediafax)
Ministrul Sanatatii, Alexandru Rogobete, a declarat ca doar jumatate dintre absolventii de medicina intra la REZIDENTIAT, iar dintre acestia, tot jumatate reusesc sa devina medici specialisti. ...continuare.

Alexandru Rogobete, anunturi importante! Cand vor fi gata Centrele de mari arsi de la Timisoara si Targu Mures: "Le vom da in folosinta" Ce se schimba la REZIDENTIAT?

publicat 2026-03-24 12:15:36 (Click)
Romania face pasi importanti in dezvoltarea infrastructurii medicale dedicate pacientilor cu arsuri severe. Ministrul Sanatatii, Alexandru Rogobete, a oferit detalii despre stadiul celor trei centre de mari arsi aflate in constructie, ...continuare.

Rogobete reclama haosul de la REZIDENTIAT: In ultimii ani au fost scoase la concurs posturi si locuri "din pix", fara o estimare clara

publicat 2026-03-24 11:30:18 (Antena3)
Ministrul Sanatatii, Alexandru Rogobete, a declarat marti ca de-a lungul timpului au fost scoase la concursul de REZIDENTIAT posturi si locuri "din pix", fara o estimare clara, fara sa se stie cati... ...continuare.

Schimbari importante la REZIDENTIAT. Rogobete anunta ca posturile nu vor mai fi "din pix", ci corelate cu nevoile sistemului de sanatate

publicat 2026-03-24 11:15:03 (Adevarul)
Ministerul Sanatatii schimba modul de stabilire a locurilor si posturilor la REZIDENTIAT, dupa ani in care acestea au fost criticate ca ar fi fost alocate "din pix". Alexandru Rogobete anunta ca, incepand din acest an, numarul de posturi va fi corelat cu analize demografice si cu nevoile reale. ...continuare.
EMAG


© Copyright 2000-2026 iStorm. Toate drepturile rezervate.