Germania: Numarul somerilor a ajuns la 3,06 milioane in luna august

publicat 2026-08-29 16:15:07 (Income-Magazine)
Rata somajului in Germania a ramas stabila in luna august, la 6,4%, pe fondul unei activitati slabe pe piata muncii, dincolo de variatiile sezoniere, a informat vineri Agentia Federala pentru Ocuparea Fortei de Munca, transmite AFP. In cifre BRUTE, care sunt mai putin reprezentative, dar sunt discutate pe larg de catre public, numarul somerilor a […] ...continuare.

Metropolitan Life continua cresterea: +22,39% prime BRUTE subscrise

publicat 2026-08-25 13:45:11 (Mediafax)
Metropolitan Life, unul dintre cei mai importanti jucatori din piata asigurarilor de viata din Romania, a incheiat al doilea trimestru din 2026 cu prime BRUTE subscrise in valoare de 555.593.586 lei, in crestere cu 22,39% fata de aceeasi perioada a anului trecut ...continuare.

Metropolitan Life a incheiat cu prime BRUTE subscrise de peste 555 milioane de lei in T2 2026

publicat 2026-08-25 11:00:02 (Bursa)
Metropolitan Life a incheiat al doilea trimestru din 2026 cu prime BRUTE subscrise in valoare de 555.593.586 lei, in crestere cu 22,39% fata de aceeasi perioada a anului trecut ...continuare.

Noua lege a salarizarii schimba fluturasii din administratie. Cine ajunge in varful ierarhiei

publicat 2026-08-25 08:15:11 (Puterea)
Noua lege a salarizarii unitare pregateste venituri mai mari pentru alesii locali, diferentiate in functie de rangul functiei si populatia localitatii. Calculele sunt facute pe proiectul discutat in prezent la Cotroceni, cu o valoare de referinta de 4.000 de lei. Sumele sunt BRUTE, iar grila poate fi modificata inaintea adoptarii. Primarul Capitalei conduce clasamentul Cel […]The post Noua lege a salarizarii schimba fluturasii din administratie.... ...continuare.

O companie din Italia angajeaza pe salarii de pana la 45.000 de euro pe an. Ce posturi sunt disponibile si ce conditii se cer

publicat 2026-08-23 13:30:08 (Libertatea)
Compania italiana Ferrarelle, unul dintre cei mai cunoscuti producatori de apa minerala si bauturi racoritoare din Italia, a lansat o noua campanie de recrutare, fiind vizati si absolventii de studii superioare. Producatorul ofera contracte de munca pe perioada nedeterminata si pachete salariale atractive in mai multe regiuni italiene. Veniturile anuale BRUTE ajung pana la 45.000 […] ...continuare.

Super Micro Computer - comenzi noi record; profit si prognoza peste asteptari

publicat 2026-08-17 00:00:08 (Bursa)
Compania americana de tehnologie Super Micro Computer Inc. a raportat, pentru trimestrul al patrulea al anului fiscal 2026, un profit mult peste asteptari si o redresare puternica a marjei BRUTE, insa veniturile au ratat consensul, pe fondul unor amanari de contracte legate de disponibilitatea energiei, a solutiilor de racire si a retelisticii la clienti. ...continuare.

Germania ofera salarii de pana la 7.000 de euro si 150.000 de locuri de munca, inclusiv pentru romani

publicat 2026-08-10 14:15:07 (Libertatea)
Germania se confrunta cu o lipsa de aproximativ 150.000 de muncitori calificati in sectorul constructiilor, potrivit Institutului Economic German (IW). Cele mai cautate meserii sunt cele de electrician, instalator, zidar, tamplar si zugrav, iar salariile BRUTE pot ajunge pana la 7.000 de euro pe luna pentru un sef de santie, relateaza publicatia El Espanol. Lipsa […] ...continuare.

Xbox Series X vs. PlayStation 5: care dintre cele doua console de gaming ofera o perfomanta mai buna

publicat 2026-08-04 16:30:11 (Libertatea)
Xbox Series X si PlayStation 5 sunt considerate doua dintre cele mai performante console de gaming din generatia actuala, dar care dintre ele ofera o experienta mai buna? La capitolul specificatii tehnice BRUTE, Xbox Series X este mai puternic decat PS5. Totusi, performanta reala nu depinde doar de cifrele de pe hartie. Xbox Series X […] ...continuare.

Sucursalele asiguratorilor au subscris prime de aproape 1 mld. lei in T1/2026, in crestere cu 33%. Asigurarile generale au contribuit cel mai mult la ritmul puternic de crestere, iar RCA-ul reprezinta peste 50% din total

publicat 2026-08-04 00:15:15 (Ziarul-Financiar)
Sucursalele companiilor de asigurari au ajuns la finalul primului trimestru (T1) din 2026 la un volum al primelor BRUTE subscrise de 997 mil. lei, insemnand un avans consistent de 33% fata de perioada similara a anului trecut, potrivit informatiilor publicate de reprezentantii Autoritatii de Supraveghere Financiara (ASF) in raportul privind evolutia pietei asigurarilor din primul trimestru (T1) din 2026. ...continuare.

Companiile de brokeraj in asigurari au intermediat pe zona RCA prime de peste 2,5 mld. lei, in crestere cu 13%. Safety Broker conduce topul brokerilor RCA, urmat de Destine Broker si Inter Broker

publicat 2026-07-29 00:15:17 (Ziarul-Financiar)
Piata asigurarilor de brokeraj a inregistrat o crestere si pe zona distributiei asigurarilor RCA, ajungand la finalul primului trimestru (T1) din 2026 la un volum al primelor BRUTE intermediate de peste 2,5 mld. lei pe acest segment, insemnand un avans de 13% fata de perioada similara a anului 2025, potrivit datelor publicate de reprezentantii Autoritatii de Supraveghere Financiara (ASF) in raportul privind evolutia pietei asigurarilor din primele trei... ...continuare.

Cum mai merge brokerajul in asigurari. Care sunt cei mai mari jucatori? Piata de brokeraj in asigurari a ajuns in T1/2026 la 4,5 mld. lei, in crestere cu 16%. Safety Broker ramane liderul intregii piete de brokeraj, urmat de Marsh Broker si Destine Broker

publicat 2026-07-28 00:15:13 (Ziarul-Financiar)
Piata de brokeraj in asigurari a ajuns la finalul primului trimestru (T1) din 2026 la un volum al primelor BRUTE intermediate de 4,5 mld. lei, insemnand un avans de 16% fata de perioada similara a anului trecut, potrivit celor mai recente date publicate de reprezentantii Autoritatii de Supraveghere Financiara (ASF) in raportul privind evolutia pietei asigurarilor din T1/2026. ...continuare.

Blana de zibelina ruseasca se vinde din nou in UE: "E foarte greu s-o gasesti in alta parte"

publicat 2026-07-27 16:15:08 (Libertatea)
Uniunea Europeana a decis recent sa ridice restrictiile asupra importurilor de blanuri BRUTE de zibelina din Rusia, dupa ce acestea au fost supuse sanctiunilor impuse in luna aprilie a acestui an. Masura, inclusa in cel mai recent pachet de sanctiuni impotriva Moscovei, a fost modificata saptamana trecuta, potrivit Euractiv. Italia si Grecia, presiuni pentru ridicarea […] ...continuare.

Cat de rentabil e brokerajul in asigurari si cine conduce topul

publicat 2026-07-27 00:15:13 (Ziarul-Financiar)
Piata de brokeraj in asigurari a ajuns la finalul primului trimestru (T1) din 2026 la un voluim al primelor BRUTE intermediate de 4,5 mld. lei, in crestere cu 16% fata de perioada similara a anului trecut, potrivit celor mai recente date publicate de ASF. Companiile de brokeraj in asigurari au inregistrat ritmuri anuale de crestere de doua cifre, ajungand si la cresteri de peste 40%. ...continuare.

Asigurarile de locuinta obligatorii si facultative au ajuns la subscrieri cumulate de 282 mil. lei in T1/2026. Sunt peste 2,4 milioane de polite obligatorii PAD si 1,8 milioane de polite facultative. Asigurarile facultative reprezinta circa 70% din totalul subscrierilor pe zona asigurarilor de locuinte

publicat 2026-07-23 16:30:15 (Ziarul-Financiar)
Asigurarile facultative au ajuns la finalul primului trimestru (T1) din 2026 la un volum al primelor BRUTE subscrise de 198 mil. lei, insemnand un avans de 19% fata de perioada similara a anului trecut. Acestea reprezinta circa 70% din totalul subscrierilor pe zona asigurarilor de locuinte obligatorii si facultative, potrivit celor mai recente date publicate de Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF). ...continuare.

STB incepe programul de plecari voluntare. Angajatii pot primi 6 salarii compensatorii

publicat 2026-07-22 06:30:07 (Libertatea)
Societatea de Transport Bucuresti (STB) da startul, de miercuri, programului de plecari voluntare destinat unui numar de maximum 200 de angajati. Cei ale caror cereri vor fi aprobate vor primi un pachet compensatoriu echivalent cu sase salarii medii BRUTE la nivelul societatii. Masura face parte din planul de reorganizare al companiei si vine la o […] ...continuare.

BCR Asigurari de Viata VIG a incheiat primul trimestru al anului 2026 cu prime BRUTE subscrise de 252 milioane lei, in crestere cu 45%. Cota de piata ppe segmentul asigurarilor de viata a urcat la 16%

publicat 2026-07-20 15:15:15 (Ziarul-Financiar)
Autor: Roxana Rosu BCR Asigurari de Viata VIG a incheiat primul trimestru al anului 2026 cu prime BRUTE subscrise in valoare de 252 milioane lei, in crestere cu 45%, cota de piata a companiei pe segmentul asigurarilor de viata crescand la 16%, fata de 14% in primul trimestru din 2025. ...continuare.

Editorial exceptional in Guardian: "E timpul sa rupem toiagul si sa punem capat acestei magii BRUTE care a fost jocul lui Messi! Dar Spania a esuat intr-un punct fundamental"

publicat 2026-07-20 11:00:08 (Gazeta-Sporturilor)
Intr-un text scris pe New York New Jersey Stadium, Barney Ronay, editorul-sef de la Guardian a analizat Spania si Argentina, cele doua finaliste, intr-un editorial spectaculos pentru cotidianul britanic, din care Gazeta Sporturilor publica cateva fragmente. Informatii-cheie: Spania a devenit pentru a doua oara campioana mondiala, printr-un gol marcat in prelungiri de Ferran Torres. Este al 38-lea meci fara infrangere pentru iberici, nou record mondial. ... ...continuare.

BCR Asigurari de Viata VIG isi consolideaza pozitia de top pe piata asigurarilor de viata

publicat 2026-07-20 10:00:06 (Bursa)
BCR Asigurari de Viata VIG a incheiat primul trimestru al anului 2026 cu rezultate financiare solide, marcand o crestere semnificativa a primelor BRUTE subscrise si consolidandu-si pozitia in piata asigurarilor de viata din Romania ...continuare.

Mai multe cartiere din Azuga si Busteni au ramas fara apa din cauza cresterii turbiditatii la statia de tratare

publicat 2026-07-18 20:01:10 (Antena3)
Statiunile Azuga si Busteni se confrunta sambata cu o intrerupere partiala a furnizarii apei potabile, dupa ce turbiditatea apei BRUTE a crescut la Statia de Tratare Apa Azuga, noteaza Agerpres."Hidro... ...continuare.

Piata asigurarilor CASCO se indreapta spre 1 mld. lei, avand o crestere anuala de 7% in T1/2026. In top, Groupama ramane lider, dupa ce a detronat Omniasig inca de anul trecut, iar podiumul este completat de Allianz-Tiriac

publicat 2026-07-17 00:15:19 (Ziarul-Financiar)
Piata asigurarilor CASCO a ajuns la finalul primului trimestru (T1) din 2026 la un volum al primelor BRUTE susbcrise de 979 mil. lei, insemnand un avans de 7% fata de perioada similara a anului 2025, potrivit informatiilor publicate de Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF) in raportul privind evolutia pietei asigurarilor din primul trimestru din 2026. ...continuare.

Cum arata piata asigurarilor de garantii? Asigurarile de garantii au crescut cu 10% in T1/2026, ajungand la subscrieri de peste 71 mil lei. Exim Romania preia conducerea in topul celor mai mari asiguratori de garantii, urmat de ABC Insurance si Onix Asigurari

publicat 2026-07-15 00:15:17 (Ziarul-Financiar)
Piata asigurarilor de garantii a inregistrat o crestere a volumului de prime BRUTE subscrise cu 10% in primul trimestru (T1) din 2026, fata de perioada similara a anului trecut, ajungand la 71,3 mil. lei, potrivit informatiilor publicate de reprezentantii Autoritatii de Supraveghere Financiara (ASF) in raportul privind evolutia pietei asigurarilor din T1/2026. ...continuare.

Anuarul Cei mai mari jucatori din economie 2026. Asigurari de viata. Barierele se sparg, limitele se depasesc

publicat 2026-07-13 10:15:18 (Ziarul-Financiar)
Piata asigurarilor de viata si-a mentinut in anul 2025 o dinamica puternica fata de anii anteriori, ceea ce inseamna ca directia spre care asiguratorii marseaza ajunge la clienti. In acelasi timp, contextul economic dificil forteaza catre siguranta, preventie, iar zona asigurarilor de viata, in special cu componentele de economisire si investitie, pe langa cea de protectie, raspunde nevoilor. Anul 2025 a venit cu un volum al primelor BRUTE subscrise de... ...continuare.

Cat de mult tin romanii la sanatatea lor si care sunt cei mai mari asiguratori pe aceasta nisa? Piata asigurarilor de sanatate a ajuns in T1/2026 la subscrieri de peste 400 mil. lei, plus 11%. Cresc si numarul contractelor noi, dar si despagubirile platite. Pe podium in top sunt Signal Iduna, Groupama si Allianz-Tiriac

publicat 2026-07-10 00:15:15 (Ziarul-Financiar)
Piata asigurarilor de sanatate a ajuns la finalul primului trimestru (T1) din 2026 la un volum al primelor BRUTE subscrise de 402 mil. lei, insemnand un avans de 11% fata de perioada similara a anului trecut, potrivit celor mai recente date publicate de Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF) in raportul privind evolutia pietei asigurarilor din T1/2026. ...continuare.

Ascendia implineste 10 ani la Bursa de Valori Bucuresti

publicat 2026-07-07 12:45:03 (Bursa)
In urma cu un deceniu, pe 7 iulie 2016, Ascendia se lista pe piata AeRO a Bursei, fiind prima companie din sectorul EdTech (educational technology) care a facut pasul catre piata de capital. In cei 10 ani de la listare, investitorii au realizat peste 25.000 de tranzactii cu peste 6,2 milioane de actiuni Ascendia, in valoare de aproape 38 milioane de lei. Capitalizarea bursiera a companiei Ascendia a crescut de peste 11 ori de la listare pana in prezent, ajungand la o valoare de peste 146... ...continuare.

Piata asigurarilor a incheiat T1/2026 cu subscrieri de 6,8 mld. lei, in crestere anuala cu 15%. Groupama ramane lider in topul asiguratorilor, urmat de Allianz-Tiriac si Omniasig

publicat 2026-07-02 00:15:17 (Ziarul-Financiar)
Piata asigurarilor din Romania a ajuns la finalul primului trimestru (T1) din anul 2026 la un volum al primelor BRUTE subscrise de 6,8 mld. lei, consemnand un avans de 15% fata de perioada similara a anului trecut, potrivit informatiilor incluse de Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF) in raportul privind evolutia pietei asigurarilor in primele trei luni din acest an. ...continuare.

Companiile UNIQA Asigurari si UNIQA Asigurari de Viata au incheiat T1/2026 cu un volum al subscrierilor cumulat de 43 mil. euro, in crestere cu 6%. Profitul net a scazut cu 20%, pana la 4,2 mil. euro

publicat 2026-06-17 11:15:17 (Ziarul-Financiar)
UNIQA Romania, prezenta pe piata locala prin intermediul companiilor UNIQA Asigurari pe zona asigurarilor generale si UNIQA Asigurari de Viata pe zona asigurarilor de viata, a ajuns la finalul primelor trei luni din 2026 la un volum cumulat al primelor BRUTE subscrise de 43 mil. euro, inregistrand un avans de 6%, fata de perioada similara a anului trecut, potrivit informatiilor transmise de reprezentantii UNIQA. ...continuare.

UNIQA raporteaza o crestere de 8,5% a primelor BRUTE subscrise in primul trimestru din 2026

publicat 2026-06-15 20:15:02 (Bursa)
Companiile UNIQA Asigurari si UNIQA Asigurari de Viata au inregistrat in primele trei luni ale anului 2026 un volum total al vanzarilor de aproape 43 de milioane de euro, valoare care marcheaza o crestere de 8,5% comparativ cu perioada similara a anului trecut. ...continuare.

Noua doctrina a "autonomiei strategice"

publicat 2026-06-15 08:30:06 (Jurnalul-National)
Lumea post-globalizare intra in era competitiei strategice BRUTE. Timp de trei decenii, Occidentul a creditat ideea ca interdependenta economica produce automat stabilitate politica. Premisa era simpla: statele care fac comert nu se razboiesc. Realitatea prezentului demoleaza insa aceasta paradigma. ...continuare.
EMAG


© Copyright 2000-2026 iStorm. Toate drepturile rezervate.