De ce Orbnomics, autointitulatul model iliberal al lui Viktor Orban, a fost un dezastru pentru Ungaria? FT: Tara a saracit, preturile au crescut, coruptia s-a raspandit, iar serviciile publice s-au deteriorat. Intre timp, elita aliniata guvernului s-a descurcat foarte bine, iar Ungaria lui Orbn a devenit sinonima cu regresul democratic
publicat 2026-04-13 10:30:34 (Ziarul-Financiar)
Autor: In ultimii 16 ani, ungurii au trait sub "Orbánomics", modelul autointitulat "iliberal" instituit de premierul care conduce tara de multa vreme. Efectul sau principal a fost centralizarea puterii economice si a procesului de luare a deciziilor, concomitent cu subminarea institutiilor independente, scrie FT.
...continuare.
EMAG
© Copyright 2000-2026 iStorm. Toate drepturile rezervate.
buzatu
nu i se va
bÑo
invita a
tempo
ca ine
roman razvan
de la criz
diplomatia
veterinar
serb
arctic
peste 20
suplimentare
ordonanta de urgent
ziua s
post alexandra
liga 2
monica macovei
vanish
at mar
crima
de sol
iulian c
romana
ecesa
arme
triplu
horoscop 22 iunie
apartamente ieftine
cinema
srae
tetarom
logitech mx
ghitulescu
libertatea
florin ristei
arestarea
new york city
radacini
world of tanks
los v
tarul
pistoale
epilare
anal
sarata
keyno
ridicarea
istoric
© Copyright 2000-2026 iStorm. Toate drepturile rezervate.
