Astazi.ro


De ce Orbnomics, autointitulatul model iliberal al lui Viktor Orban, a fost un dezastru pentru Ungaria? FT: Tara a saracit, preturile au crescut, coruptia s-a raspandit, iar serviciile publice s-au deteriorat. Intre timp, elita aliniata guvernului s-a descurcat foarte bine, iar Ungaria lui Orbn a devenit sinonima cu regresul democratic

publicat 2026-04-13 10:30:34 (Ziarul-Financiar)
Autor: In ultimii 16 ani, ungurii au trait sub "Orbánomics", modelul autointitulat "iliberal" instituit de premierul care conduce tara de multa vreme. Efectul sau principal a fost centralizarea puterii economice si a procesului de luare a deciziilor, concomitent cu subminarea institutiilor independente, scrie FT. ...continuare.
EMAG
buzatu nu i se va bÑo invita a tempo ca ine roman razvan de la criz diplomatia veterinar serb arctic peste 20 suplimentare ordonanta de urgent ziua s post alexandra liga 2 monica macovei vanish at mar crima de sol iulian c romana ecesa arme triplu horoscop 22 iunie apartamente ieftine cinema srae tetarom logitech mx ghitulescu libertatea florin ristei arestarea new york city radacini world of tanks los v tarul pistoale epilare anal sarata keyno ridicarea istoric



© Copyright 2000-2026 iStorm. Toate drepturile rezervate.