Povestea barbatului care a aruncat in aer o centrala nucleara si a disparut. Ce face dupa 44 de ani

publicat 2026-05-09 09:45:16 (Adevarul)

In decembrie 1982, un inginer sud-african de 32 de ani a intrat cu patru bombe in singura centrala nucleara a Africii de Sud, a tras sigurantele, a baut un pahar de ramas-bun cu colegii si a plecat pe bicicleta. Centrala Koeberg era bijuteria coroanei regimului apartheid.

Alte stiri de la Adevarul:

Sedinta epurarilor interne la PNL: 21 lideri si parlamentari risca excluderea dupa votul pentru Guvernul Vestea
Un fotbalist din Martinica a semnat cu FCSB despre care a spus ca este "un club mare"
Gabriela Ruse a furnizat o supriza la Bad Homburg si s-a calificat in "optimi"
Cum se vede din Ungaria blocajul politic din Romania: o criza profunda si un presedinte izolat
Cel mai bun aparat de aer conditionat 12000 BTU in 2026: Top 9 modele care merita cumparate si greseala care te poate costa sute de lei
Se poate si mai rau? Da, in scenariul: presedintele vrea la Summit-ul NATO, Premierul nu-l lasa!
Tragedia din Franta care a alertat Romania: Apelul urgent al IGSU catre toti parintii
Cod rosu de furtuni in Romania. Averse torentiale, grindina si descarcari electrice in mai multe judete. Avertismentul transmis de DSU
Strategia SUA in Filipine: Tehnologia autonoma, noua arma de descurajare in fata expansiunii Chinei
Calculul cinic din UE: De ce Ucraina si Moldova vor adera mai greu decat Romania
Cum vor fi folosite cele 4,7 miliarde de euro pastrate de Romania in PNRR pentru transporturi
Marea revenire? Victor Ponta, propus din nou premier de "Uniti pentru Romania"
"Nu exista un singur tip de extremism", crede rectorul SNSPA. Ce spune despre controversele din jurul lui George Simion
Remus Pricopie: "Nu cred ca PSD se afla in situatia de a vorbi despre anticipate astazi"
Remus Pricopie invita partidele la discutii: "Ii chem eu la SNSPA". Ce ii reproseaza lui George Simion
EMAG


© Copyright 2000-2026 iStorm. Toate drepturile rezervate.