Bomba din administratia Romaniei: peste jumatate dintre bugetari ies la pensie in urmatorii 15 ani. 14.500 de angajati iau si pensii

publicat 2026-05-08 14:00:08 (Adevarul)

Romania se apropie de o criza majora in administratia publica, avertizeaza Guvernul precizand ca peste jumatate dintre angajatii din sectorul bugetar ar urma sa se pensioneze in urmatorii ani.

Alte stiri de la Adevarul:

Se poate si mai rau? Da, in scenariul: presedintele vrea la Summit-ul NATO, Premierul nu-l lasa!
Tragedia din Franta care a alertat Romania: Apelul urgent al IGSU catre toti parintii
Cod rosu de furtuni in Romania. Averse torentiale, grindina si descarcari electrice in mai multe judete. Avertismentul transmis de DSU
Strategia SUA in Filipine: Tehnologia autonoma, noua arma de descurajare in fata expansiunii Chinei
Calculul cinic din UE: De ce Ucraina si Moldova vor adera mai greu decat Romania
Cum vor fi folosite cele 4,7 miliarde de euro pastrate de Romania in PNRR pentru transporturi
Marea revenire? Victor Ponta, propus din nou premier de "Uniti pentru Romania"
"Nu exista un singur tip de extremism", crede rectorul SNSPA. Ce spune despre controversele din jurul lui George Simion
Remus Pricopie: "Nu cred ca PSD se afla in situatia de a vorbi despre anticipate astazi"
Remus Pricopie invita partidele la discutii: "Ii chem eu la SNSPA". Ce ii reproseaza lui George Simion
Moment fara precedent la Cotroceni: delegatia AUR a fost ridicata de la masa consultarilor inainte de sosirea lui Nicusor Dan
Accident grav in Mehedinti. Cinci persoane au fost ranite in urma impactului dintre un autoturism si un TIR
De la presedintele FIFA la Shakira, toata lumea il elogiaza pe Lionel Messi
UE face primul pas pentru deblocarea exporturilor de oi din Romania
Romania primeste 14,3 milioane de euro din fondul UE dupa inundatiile devastatoare din 2025
EMAG


© Copyright 2000-2026 iStorm. Toate drepturile rezervate.