"Felia" statului lasa economia reala in inanitie

publicat 2026-04-20 07:30:26 (Jurnalul-National)

In fizica,se spune ca energia nu se pierde, ci se transforma. In economia romaneasca a ultimilor ani, legea conservarii (energiei) pare sa functioneze dupa o logica mult mai cinica: prosperitatea privata nu dispare, ci se transfera, prin nenumarate capilare fiscale, catre un aparat etatist tot mai voluminos si mai putin eficient.

Alte stiri de la Jurnalul National:

Se pregatesc noi reguli pentru trotinetisti. Casca devine obligatorie pentru toti
"Regele Nordului" vrea tronul Marii Britanii
Incep sa se vada 16-imile
Povestea merdenelei, a iaurtului si a ghiveciului
Abatele Prvost, scriitorul unei singure mari intrebari
3 zodii isi regasesc fericirea incepand cu 23 iunie 2026
Doar 189 voturi. Guvernul Vestea nu a fost investit de Parlament. Numai 15 liberali au votat "pentru"
Operatiunea Focul de Purificare in Ungaria: Peter Magyar vrea epurarea "Cosa Nostra maghiara"
Guvernul Adrian Vestea a picat RUSINOS in Parlamentul Romaniei
6 zodii se reconecteaza cu persoanele din jurul lor, pe 23 iunie 2026
Descoperire surprinzatoare: Un organ considerat inutil ar putea proteja organismul de cancer
De ce iti revin in minte conversatii stanjenitoare in toiul noptii? Explicatiile psihologilor
Irineu Darau, despre guvernul Vestea: O caricatura politica, plina de aranjamente de culise si tradari
4 luni de nastere isi vor gasi dragostea intr-o perioada de un an
Kelemen Hunor, declaratia zilei: Un singur castigator. Felicitari, George Simion. Ai dat sah si mat
EMAG


© Copyright 2000-2026 iStorm. Toate drepturile rezervate.